Obaly mohou výraznou měrou přispívat k trvalé udržitelnosti výroby a obchodu. Kromě množství spotřebovaného materiálu ovlivňuje udržitelnost obalu z vlnité lepenky i potisk. Společnost THIMM pack’n’display doporučuje digitální tisk. Nejsou potřeba tiskové štočky, čímž se šetří materiál i energie na jejich zhotovení, voda na jejich umývání. To je jedna z výhod. U digitálního tisku hraje roli také pokrytí barvou. Čím menší, tím méně barvy se spotřebuje. Zkušený grafik ví, jak tiskové podklady připravit, aby byl výsledný efekt optimální a přitom bylo spotřebováno co nejméně barvy. Navíc se digitálním tiskem proces přípravy a realizace obalu celkově zrychlí.
Ukázkovým příkladem je nový shelf ready packaging na plátkové sýry společnosti MADETA. Standardně by se potiskl ze všech stran. Když je ale umístěn do regálu, je viditelná pouze jeho čelní strana popř. malá část bočních stran. Proč tedy tisknout a plýtvat barvami na místech, která na POS stejně nejsou vidět? MADETA se ve spolupráci s THIMM pack’n’display rozhodla snížit potištěnou plochu obalu z původních ca. 12 % (potisk na všech stranách obalu) na ca. 4 %. Pro spotřebitele se opticky nic nezmění. Stále v regálu jasně rozpozná produkty MADETA, ale z pohledu udržitelnosti došlo k úspoře zdrojů.
Na obrázku je vidět složený, naplněný obal a obal v rozloženém stavu, kde je na první pohled rozpoznatelný poměr nepotištěné a potištěné plochy.
Kontakt:
Leoš Máslo, Project Manager POS & POP, THIMM pack’n’display, www.thimm.cz
leos.maslo@thimm.cz; M +420 602 247 103
© 2015, Popai.cz
Made by eStudio.cz | Webdesign & SEO | Build on ReflexCMS