Mondelēz International rozšiřuje program trvale udržitelného pěstování pšenice, do roku 2022 má pokrýt 100 % výroby sušenek v Evropě

Vloženo: 15.7.2018

Novinka člena POPAI CE

Program Harmony je součástí snahy firmy omezit dopady na životní prostředí.  V České republice se do něj zapojilo 29 farmářů, mouku zpracovávají Mlýny Perner a GoodMills Česko.

Společnost Mondelēz International oznámila cíl rozšířit svůj program Harmony zaměřený na podporu trvale udržitelného pěstování pšenice tak, aby do roku 2022 plně pokrýval potřeby výroby sušenek v Evropské unii. Vloni z programu Harmony pocházelo 60 % pšenice pro výrobu sušenek v EU.

„Evropští zákazníci stále častěji spojují vysoce kvalitní výrobky s trvale udržitelnou produkcí. Jsou si vědomi dopadu svého kupního rozhodování na životní prostředí a od výrobců očekávají, že převezmou svůj díl odpovědnosti,“ říká Hubert Weber, výkonný viceprezident a prezident pro Evropu. „Jako největší evropský výrobce sušenek se můžeme podílet na řešení problémů, jakými jsou klimatické změny nebo nedostatek přírodních zdrojů, a to tím, že budeme propagovat trvale udržitelné metody v zemědělství a podporovat zvětšování biodiverzity v našem dodavatelském řetězci. Přispíváme tak k vytváření spravedlivějšího, transparentnějšího a integrovanějšího dodavatelského řetězce, ve kterém dobrá kvalita pro spotřebitele znamená pozitivní vliv na zemědělce a společnost.“

V současnosti se programu Harmony účastní 1700 zemědělců, 13 mlýnů a 21 družstev v šesti zemích – v Belgii, České republice, Francii, Itálii, Polsku a Španělsku. Ti v roce 2017 vyprodukovali 177 000 tun pšenice pro výrobu sušenek jednotlivých značek společnosti. To představuje zhruba tři čtvrtiny celkové výroby sušenek Mondelēz International v západní Evropě nebo 60 % výroby značek jako LU, Oro, LiGA and Fontaneda v celé EU. Rozšiřováním programu Harmony by měla roční produkce pšenice pěstované podle zásad udržitelnosti popsaných v programu do roku 2022 vzrůst na více než 280 000 tun. Toto množství by pokrylo spotřebu pšenice pro veškerou evropskou výrobu sušenek, včetně značek jako belVita (v ČR BeBe Dobré ráno), Milka nebo Brumík.

Desetiletí trvale udržitelného partnerství

Program Harmony byl spuštěn před 10 lety ve Francii. Prosazuje ochranu biodiverzity a uplatňování metod šetrných k životnímu prostředí při pěstování pšenice. Na jeho vzniku se podíleli farmáři, zemědělská družstva a mlýny. Snahou je, aby zemědělci, kteří se do programu zapojí, uplatňovali trvale udržitelné pěstební a zpracovatelské metody, za což jim je odměnou vyšší výkupní cena. Zemědělci zapojení do programu Harmony šetří vodou, pečují o půdu, chrání biodiverzitu a snižují emise oxidů uhlíku a díky tomu dosahují vyšších příjmů.

Program Harmony vznikl ve spolupráci s neziskovými organizacemi, agronomy, ekology a výzkumnými institucemi. Dodržování správných stanovených postupů je předmětem každoročního auditu. Program, jehož stěžejním dokumentem je charta trvale udržitelných postupů, usiluje o:

  • minimalizaci užívání pesticidů a umělých hnojiv podporou pěstování odolných odrůd pšenice, střídání plodin a péče o půdu,
  • eliminaci zbytečných zásahů,
  • snížení emisí oxidů uhlíku, zejména prostřednictvím snížení spotřeby hnojiv,
  • zachování kvality vody,
  • zachování místní biodiverzity: 3 % polí, na nichž je pěstována pšenice, jsou ponechána jako luční pásy a meze, které opylovačům poskytují pyl a nektar po celou sezónu.

V letech 2009 až 2016 se podařilo na polích zapojených do programu Harmony snížit objem aplikovaných pesticidů o 20 %[1]. Evropští farmáři zapojení do programu Harmony také oseli 1 026 hektarů půdy okolo svých polí květinami a na jejich polích bylo pozorováno téměř 17 milionů včel a přes 30 druhů motýlů.

„Program Harmony znamená mnohem více než soubor pravidel pro trvale udržitelné pěstování pšenice,“ říká Romeo Lacerda, prezident divize sušenek společnosti Mondelez. „Je to hnutí, které spojuje všechny články našeho dodavatelského řetězce a další, kdo usilují o pozitivní vliv na životní prostředí a biodiverzitu. Tím, že podporujeme spolupráci nevládních organizací a farmářů, můžeme prosazovat efektivní a účelné pěstební metody. Můžeme tak fungovat jako katalyzátor pozitivních změn.“


Program Harmony v číslech

  • 1700 farmářů, 13 mlýnů a 21 družstev ve Francii, Španělsku, Polsku, České republice, Belgii a Itálii.
  • Každoročně je pšenicí oseto 39 000 hektarů polí zapojených do programu Harmony.
  • Roční sklizeň pšenice dosahuje 177 000 tun.
  • Okolo polí programu Harmony roste 1 026 hektarů květin.
  • V letech 2009 - 2016 poklesla na polích programu Harmony ve Francii podle Indexu frekvence ošetřování půdy spotřeba fytosanitárních produktů o 20 %.
  • 75 % sušenek prodávaných v západní Evropě a 60 % v EU obsahuje pšenici pěstovanou v rámci programu Harmony.  

O společnosti Mondelēz International

Mondelēz International, Inc., (NASDAQ: MDLZ) buduje nejlepší společnost na výrobu cukrovinek a snacků na světě. Její čisté tržby v roce 2017 dosáhly přibližně 26 miliard dolarů. Mondelēz International přináší více chvil radosti zhruba ve 160 zemích světa a je světovou jedničkou v segmentu sušenek, čokolád, žvýkaček, bonbónů a práškových nápojů. K jejím významným globálním značkám patří sušenky OreobelVita, čokolády Cadbury Dairy Milk a Milka a žvýkačky Trident. Mondelēz International je členem indexů Standard and Poor’s 500, NASDAQ 100 a Dow Jones Sustainability Index. Více na www.mondelezinternational.com, případně můžete společnost sledovat na Twitteru www.twitter.com/MDLZ.
 

[1]Zdroj: TFI (Treatment Frequency Index) pro kampaně programu Harmony v letech 2009-2016 ve srovnání s národním průměrem pro pšenici v roce 2008 (francouzské ministerstvo zemědělství)

Spolupracující organizace:

© 2015, Popai.cz
Made by eStudio.czWebdesign & SEO | Build on ReflexCMS