Předpověď Philips Lighting na rok 2030: Smart Cities jsou možná blíže, než si myslíte

Vloženo: 22.3.2017

Novinka člena POPAI CE

Interaktivní virtuální zážitek představuje díky propojenému osvětlení proměněné podzemní prostory a interaktivní ulice.

Philips Lighting, nejvýznamnější světový výrobce osvětlení, vytvořil prostřednictvím virtuální reality představu, jak by mohl vypadat městský život v roce 2030. Philips Lighting Research představil koncem loňského roku na světovém kongresu Smart Cities Expo v Barceloně ukázku toho, jak klíčovou roli bude hrát technologie propojeného osvětlení při budování inteligentních měst v době vzdálené jen o něco více než deset let.   

Městské populace rostou velmi rychle a podle předpovědí by v roce 2030 mělo na 60 % světové populace žít ve městech. Philips Lighting pomáhá připravovat půdu pro růst městské populace tím, že vyvíjí plán pro osvětlení v inteligentním městě budoucnosti, které je orientované na lidi a služby spojené s internetem věcí. Projekt ‘2030: Smart City Life‘ ukazuje prostřednictvím virtuální reality, jaký potenciál má propojené LED osvětlení v oblastech zlepšování kvality života, jak dokáže měnit každodenní zkušenosti nebo zajistit udržitelnost v našich neustále rostoucích globálních městech. Očekává se totiž, že do roku 2030 bude existovat na 70 miliard světelných bodů.

Veřejné osvětlení je nainstalováno všude: tam, kde lidé žijí, pracují, baví se, či kam cestují. Jeho primárním účelem je poskytovat energeticky efektivní kvalitní osvětlení, které zvyšuje bezpečnost ve veřejném prostoru a zlepšuje městskou krajinu. Nicméně v budoucnosti nabídne městská osvětlovací infrastruktura enormní potenciál stát se součástí celoměstské sítě schopné získávat data a poskytovat informace a služby do a z milionů zařízení, od odpadkových košů po autonomní vozidla. Díky tomu pomůže propojené osvětlení zajistit, aby služby inteligentních měst zlepšovaly život obyvatel a pomáhaly i městským správám.   

„Potřeby a touhy městských obyvatel se změnily. Získávají informace a pohybují se prostorem způsoby, které ještě před třiceti lety byly nepředstavitelné, a rapidní rychlost změn bude zvyšovat nároky na vedení měst,“ říká Kees van der Klauw, Senior Vice President, Philips Lighting Research. „Technologie sehraje ohromnou úlohu v tom, aby se města stala více obyvatelná a také v poskytování nových služeb jejím obyvatelům. Díky našemu propojenému osvětlení a službám již dnes Philips Lighting zavádí mnohé technologie, které umožní budování smart cities zítřka. A vidíme, že obyvatelé nechtějí, aby jim byly technologie vnucovány, chtějí mít možnost se vyjadřovat a chtějí se zapojit do definování aplikací, které potřebují.“

Pohled společnosti Philips Lighting do města roku 2030 odhaluje čtyři scénáře, které předvádějí, jak budoucí technologie osvětlení mohou poskytnout více udržitelná, lépe propojená a příjemnější města. Jde o tyto scénáře:

1.       Propojené ulice

Propojené pouliční LED lampy poskytují nejen vysoce energeticky účinné a kvalitní osvětlení, ale jsou také senzorickými uzly na informační dálnici. V roce 2030 by mohly propojenými pouličními lampami proudit informace mezi miliony zařízení. Propojená osvětlovací infrastruktura sbírá a předává data a zlepšuje městské služby, jako jsou například osvětlení, provoz, kvalita ovzduší, bezpečnost ve veřejném prostoru, parkování a další služby založené na identifikaci polohy a využívající nejpokročilejší komunikační technologie. Autonomní vozidla se bezpečně pohybují ulicemi, využívají při tom senzory na pouličních lampách, se kterými komunikují a které skenují vozovku i chodníky a poskytují referenční rámec přenosem situačních informací, čímž posilují palubní senzory vozidel.

Philips Lighting představil systém City Touch, jeden z největších systémů propojených pouličních lamp na světě. Philips CityTouch nově monitoruje a řídí v indonéské Jakartě téměř 90 tisíc pouličních lamp.

 2.       Interaktivní veřejné prostory

Nedostatek prostoru přinutí města rozšířit veřejné prostory i do podzemí. Bezproblémový přechod umožní osvětlení simulující přirozené denní světlo, díky čemuž se budou lidé cítit komfortně. Digitální systém osvětlení může vysílat poziční informace a tím pomáhat navigovat drony dopravující zásilky, zatímco citlivé světelné stěny budou zobrazovat umělecké artefakty a podporovat interaktivitu a kreativitu občanů.

Philips Lighting představil nový systém propojeného osvětlení Power over Ethernet (PoE), který přeměnil madridskou dominantu – kancelářskou výškovou budovu Torre Europa na Smart Office.

3.       Udržitelné městské zemědělství

Pod městy či na nevyužívaných prostorách se mohou na městských statcích s použitím minima vody a zcela bez užívání pesticidů pěstovat rostliny a zelenina trvale udržitelným způsobem – zkrátí se tím vzdálenost mezi statkem a vaším talířem, zvýší se potravinová bezpečnost, garantuje se původ a ochrání se vzácné přírodní zdroje.

Od roku 2013 spolupracuje Philips Lighting s GrowUp Urban Farms, což je vertikální městský statek založený v opuštěném skladu v průmyslové oblasti East London. Jde o první komerční akvaponický městský statek ve Velké Británii, který s pomocí Philips GreenPower LED osvětlení produkuje na 20.000 kilogramů čerstvé listové zeleniny ročně.  

4.       Osobnější bydlení

Osvětlení v domě roku 2030 bude moci synchronizovat všechno od domovního zvonku po televizi a hudbu a bude plně nastavitelné podle individuálních preferencí. Takto vyjde vstříc potřebám obyvatel a přispěje k jejich pohodě a zajistí bezpečí.

V listopadu Philips Lighting spojil síly se společností Xiaomi, aby navrhli a vyvinuli propojené LED světelné produkty pro ekosystém chytré domácnosti Xiaomi v Číně. Jeff Cassis, Head of Government Business, Philips Lighting vysvětluje: „Trvale udržitelný rozvoj měst musí vybalancovat zvyšující se nároky na zdroje, prostor a bezpečnost a zároveň činit města více obyvatelnými a přitažlivějšími pro své obyvatele. Vedení měst bude muset stanovit priority, které změny jsou pro jejich města nejdůležitější nejen z pohledu nákladů, proveditelnosti a časování, ale také s ohledem k naslouchání aktuálních potřeb a přání občanů. Budoucnost smart cities je souhrnem mnoha částí a úspěch bude vyžadovat spolupráci mezi společnostmi velkými i malými, vládami, akademickými obcemi a především spolupráci s občany. Proto dnes vyzýváme lidi a vedení měst po celém světě, aby se připojili k naší diskusi, abychom objevovali budoucnost společně. Budoucnost začíná teď.“

 

Kontakt pro média:

Natálie Smoljaková, M: +420 602 266 785

Jiří Polák, M: +420 608 447 688

 

Tel: + 420 251 091 211

philips@emcgroup.cz

Spolupracující organizace:

© 2015, Popai.cz
Made by eStudio.czWebdesign & SEO | Build on ReflexCMS