Rozhovor s Milanem Švikruhou o vánoční hudbě v In-Store rádiích

Vloženo: 10.10.2022

Novinka člena POPAI CE

STORE MEDIA 2022

Proč je vánoční hudba tak oblíbená?

Podle mě je to proto, že se pojí s nejkrásnějšími a asi i nejočekávanějšími svátky v roce. To emoční propojení vánoční hudby s Vánocemi je velmi silné. A určitě tomu napomáhá i fakt, že v průběhu roku si člověk vánoční hudbu jen tak sám od sebe nepouští, takže o to více potěší, když ji po 10-11 měsících slyší opět. I my se ze stejného důvodu těšíme na přípravu vánočních playlistů, neboť najednou je to něco jiného, ​​trochu magické, a plné krásných melodií.

 

Jaký je rozdíl mezi vánoční hudbou dnes a před rokem 1989?

S pádem „železné opony“ (po roce 1989) se uvolnil trh obecně, a tedy i trh s hudbou. Dříve se s vánočními nahrávkami dařilo hlavně domácím interpretům. Vánoční album Karla Gotta měla doma skoro každá 4-tá domácnost v bývalém Československu a v rodinách, které i pod tlakem bývalého režimu, stále vnímaly Vánoce jako křesťanský svátek, se poměrně často pouštěly doma desky s koledami. In-store rádia jako taková u nás (před rokem 1989) ještě neexistovala. Ty přicházely postupně až v 90. letech, ale ještě předtím začaly výrazně formovat vkus posluchače začínající komerční rádia. Zejména s nimi přišla velmi široká nabídka zahraniční vánoční hudby, samozřejmě té popové, ale i různých jiných žánrů. A dnes jsou ty možnosti tak široké, že umíme připravit vánoční playlist třeba i z čistě swingové vánoční hudby, která umí navodit velmi specifickou vánoční atmosféru, známou z amerických filmů.

 

Existuje top 5 vánočních písní?

Podle toho, jaké kritérium si zvolíme Existuje například žebříček celosvětově nejprodávanějších vánočních písní, ve kterém najdeme na prvních dvou příčkách dvě nahrávky Binga Crosbyho ještě 30. a 40. let minulého století (Silent Night a White Christmas), z nichž se prodaly desítky milionů kopií, ale dnes už nejsou tak žádané jako kdysi. Ale vezmeme-li vánoční hudbu za posledních 25 až 30 let, tak mezi Topky patří „Last Christmas“ od Wham, „All I Want For Christmas“ od Mariahy Carey, Driving Home For Christmas od Chrise Reau, „Do They Know It´ s Christmas“ od projektu Band Aid nebo „Happy X-mas (War Is Over)“ od Johna Lennona. Ze slovenských a českých vánočních písní si dlouhodobě drží kredit hity „Každý den budou prý Vánoce“ od skupiny Lojzo a Mira Žbirky, „Cesta“ od skupiny Kryštof a Tomáše Kluse, „Zima na saních“ od Michala Dočolomanského, ale i „Tři oříšky“ od Ivety Bartošové či „Medvídek“ od Lucie.

 

Chceme-li vánoční hudbu, která není obehraná, máme nějakou možnost?

Samozřejmě, že máme. Těch možností je více. Nejznámějších vánočních písní je kolem 100. Ale kromě toho máme v hudební knihovně dalších více než 500 až 600 vánočních písní, které si také zaslouží pozornost. A u nás ji i dostanou, ať už při přípravě méně obehraného vánočního playlistu, ale i u klientů, kteří si přejí začít s vánoční hudbou nejdříve na úrovni 20-30% celkového hudebního obsahu a postupně to procento navyšují, řekněme až ke 100% vánočního playlistu. A tam je dobré použít celou šířku vánočního hudebního archivu, aby se to rychle neobehrálo. Navíc existují i ​​různé úpravy a coververze velkých vánočních hitů a koled do jiných žánrů, aby zněly moderněji, „lounge-ovo“, nebo i „swingově“. Těch možností, jak sestavit krásný vánoční playlist, který by se neoposlouchal ani po čtyřech týdnech hraní a poslechu, je mnoho.

 

Děláš si statistiky, kolik hodin vánoční hudby ty, jako hudební dramaturg během tohoto období odehraješ?

Statistiky nemám, ale u těch více než 100 klientů a více než 1100 prostor, pro které připravujeme in-store rádia, to bude MNOHO odehrané vánoční hudby. Nejčastěji se s ní začíná buď s první vánoční výzdobou prostoru, ve kterém hrajeme adventním víkendem a končíme někdy hned po svátcích (po 27.12.), nebo až v novém roce – to už podle požadavků konkrétního klienta. Každému klientovi připravujeme jeho vlastní hudební playlist, který můžeme upravit podle individuálních představ.

S hudebním dramaturgem STORE MEDIA a oblíbeným moderátorem Milanem Švikruhou si povídal Viktor Nižník.

 

Spolupracující organizace:

© 2015, Popai.cz
Made by eStudio.czWebdesign & SEO | Build on ReflexCMS