Díky umělé inteligenci je možné na potenciální kritickou situaci upozornit dřív, než k ní dojde. I to dnes umí kamery…
S kriminalitou a krádežemi se potýkají především velké obchodní řetězce. Největší ztráty nicméně nezpůsobují jen zloději, ale také zaměstnanci. Kriminalita páchaná zloději tvoří 38 % škod, zaměstnanecká kriminalita dokonce 39 % škod. Na třetím místě jsou ztráty v rámci dodavatelského řetězce, ty se na škodách obchodníků podílí zhruba 7 %. Podle společnosti M2C, která zajišťuje komplexní facility management, roste počet zásahů i hodnota zachráněného majetku. Ten loni odpovídal hodnotě 14,5 mil. Kč, o čtyři miliony korun více než v roce 2017. Zaměstnanci její ostrahy v loňském roce čelili i rostoucímu počtu útoků.
KRADOU I VLASTNÍ ŘADY
Krádeže je možné rozlišit také s ohledem na jejich organizovanost, případně nahodilost a spontánnost. „Do organizovaných krádeží jsou ve větší míře zapojeni pracovníci se znalostí interních procesů a škody bývají zpravidla vyšší. Jedná se zejména o fiktivní převzetí zboží určeného k prodeji od přepravce, dále pak takzvané fiktivní odpisy, úmyslné nemarkování zboží a podobně. Naproti tomu neorganizované, respektive spontánní krádeže se vyznačují nižšími škodami a daleko větší pestrostí ve způsobu provedení – od pronesení výrobku přes pokladní zónu až po sofistikovaně upravené tašky a batohy, které zamezí správnému fungování bezpečnostního alarmu,“ popisuje Michal Cícer, ředitel útvaru ostrahy ve společnosti SSI Group.
Na krádeže, které přicházejí zvenčí, je většina majitelů obchodů dobře připravená. Problémy se ale množí při těch ztrátách, které přicházejí z vlastních řad. Optimální je kombinace dobře nastavených interních procesních postupů s kombinací fyzického a technického zabezpečení.
Celý článek, který vyšel v odborném měsíčníku Retail News, je v příloze.
Clanek_kamery_Retail News (87,29 KB) |
© 2015, Popai.cz
Made by eStudio.cz | Webdesign & SEO | Build on ReflexCMS